Geride Kalanlar | PAUL SCOTT

Çevirmen: Serpil Çağlayan
284 s., Ocak 2007
ISBN: 975-8859-51-x
16.00 YTL

XX. yüzyılın en iyi edebiyat eserleri arasında sayılan “Raj Dörtlemesi”nin yazarı Paul Scott’tan, Hindistan’ın “geride kalan” son İngiliz çiftine, sömürge döneminin tamamen sona erişine dair mütevazı bir başyapıt.

Hindistan ordusunda görev yapmış İngiliz Albay Tusker Smalley ile eşi Lucy Smalley, Bağımsızlık’tan sonra ülkelerine dönmeyip Pankot’ta kalmayı tercih etmişlerdir. Yeni düzende tutunmaya çalışırlar... Paul Scott ironiyi asla elden bırakmadan, tarafsız ve bir o kadar da dikkatli gözleriyle Smalley’lerle etrafındakilerin hayatını son derece eğlenceli ve renkli bir biçimde resmediyor.

Geride Kalanlar aynı zamanda kırk yıllık bir aşkın hikâyesi. Gerçek ve sıradan olduğu için de eşsiz, unutulmaz bir hikâye...


“Arkasını dönüp, yol boyunca bastonunu vurarak yürümeye devam etti ve kadın arkada kalıp onu takip etti. Adamın
arkadan görünüşü, tipik bir yaşlı adamınki gibiydi: Zayıf, kırılgan, birlikte yaşaması katlanılmaz, bir gün orada olmayacağı düşüncesi dayanılmaz, çünkü o zaman, kadının yaşamak için hiçbir nedeni kalmayacaktı.”

Booker Ödülü (1977) sahibi Geride Kalanlar, 1979 yılında filme de çekilmişti.

"Scott bir ressamınkini andıran kusursuz bir görüşe sahip. Bütünlük hayaliyle çapraz tarama yapan bir gravürcü misali, karakterlerine derinlik kazandıracak en ince ayrıntıları seçiyor."

Jean G. Zorn, New York Times Book Review


Advertisement
 Pusula Bilişim
 Virgül Dergisi
  •